Základní škola a Mateřská škola Bolatice,

příspěvková organizace

 

747 23 Bolatice, Školní 9

Zřizovatel: Obec Bolatice

 

Školní rok 2005/2006                                    

Školní rok 2007/2008:

Školní rok 2009/2010:

Školní rok 2009/2010:

Školní rok 2010/2011:

Koncert flétniček

Že i v mateřské škole jsou šikovné děti, se přesvědčili rodiče ve středu 8. června, kdy se konal koncert dětí navštěvujících kroužek „Veselé pískání“. Děti pozvaly do MŠ své rodiče i prarodiče, aby jim ukázaly, co se všechno naučily. A že bylo co poslouchat!
Jedna písnička střídala druhou, všichni se snažili před svými rodiči „ukázat“a i když se zpočátku objevila tréma, závěrečný potlesk si zasloužili všichni. A nejen to! Za snahu, píli a vytrvalost čekal na děti diplom a sladká odměna.
Kroužek „Veselé pískání“ navštěvují předškolní děti, ale někteří pokračují i po nástupu do základní školy. Hra na flétnu je prvním krůčkem k získání elementárních hudebních dovedností, ale i příležitost k nácviku správného dýchání a podpůrným prostředkem k odstranění dýchacích potíží.
Závěrečný koncert je odměnou za celoroční práci nejen dětí, ale i rodičů. Aby děti pochopily základy hry na flétnu, naučily se první noty, ale hlavně správně dýchat, je potřeba spolupráce s rodiči a za to jim patří poděkování.

Za MŠ Věra Návratová

Tvořivé odpoledne s rodiči u koťátek

 

Sportovní hry v Kobeřicích

Konec školního roku se rychle blíží a my, předškolní děti z beruškové a žabičkové třídy, máme v MŠ teď tolik akcí! Chodíme na různé pochody, byli jsme na výletě v ZOO, pojedeme do planetária či kina.
V úterý 25. května jsme jeli autobusem do Kobeřic, do naší sousední vesnice, abychom se společně utkali ve sportovním pětiboji. Soutěžili jsme v hodu tenisovým míčkem, štafetovém běhu, skákání v pytli, překážkovém běhu a pětiskoku. Měli jsme trochu natrénováno – zkoušeli jsme v tělocvičně ZŠ i na naší zahradě. Naše družstva bojovala na fotbalovém hřišti „ostošest“! Fandili jsme našim, co nám jen hlasivky dovolily, ale zvítězili předškoláci z Kobeřic i když jen velmi těsně. To asi udělalo to domácí prostředí! Perníkovou medaili s velkou cukrovou jedničkou jsme dostali všichni. Dospělci nám říkali, že všichni jsme vítězové a dostali jsme od nich drobné dárečky, diplomy a také nám na hřišti připravili malé občerstvení. Trochu jsme si odpočinuli a hurá domů, pěšky! Polní cestou, přes Albertovec, důlek do MŠ. Bylo krásné počasí, zpívali jsme si všechny písničky co známe, pohladili jsme si koně na Albertovci a dojedli jsme všechny zásoby ze svých batůžků. Snědli jsme i ty medaile! Pravidelně jsme odpočívali, cesta rychle uběhla a už jsme viděli věž bolatického kostela. Zvládli jsme to! Nikoho nebolely nohy a měli jsme výborný pocit.
Naše maminky ty se panečku divily, že jsme přišli pěšky, vždyť prý všude nás musí vozit autem, neradi chodíme ven a jen sedíme u televize. Ten večer jsme všichni usnuli, jako když nás do vody hodí. Naše paní učitelky nás taky moc pochválily a vše za nás napsaly. Příště jdeme pěšky na Borovou a do Křemének – moc se nám totiž zalíbilo chodit pěšky, zpívat si a mít s sebou plný batůžek, když je venku tak pěkně!

Kluci a holky z beruškové a žabičkové třídy

 

Indiánský týden u žabiček

Barevný týden u koťátek

Barevný týden u berušek

Cesta za pohádkou

Kdo přišel v sobotu 21. května na fotbalové hřiště mohl mít dojem, že se ocitl ve světě pohádek nebo v nějaké popletené pohádce. Povídali si tam spolu vodník se Sněhurkou, trpaslíci s ježibabou, Smolíček s čerty, či Rumcajs se Shrekem.
A proč tam všichni byli? Konala se totiž tradiční akce pro všechny malé děti „Cesta za pohádkou“ a právě na hřišti byl cíl spojený s opékáním párků a různými atrakcemi.
Opět nám počasí trochu nepřálo a první účastníky na startu spolu s kocourem a myškou vítal taky déšť. Naštěstí se brzy ukázalo sluníčko a všech 345 dětí, které se na pohádkovou cestu spolu se svými rodiči vydaly, si mohlo užít krásné odpoledne.
Cestou děti viděly spoustu známých pohádkových postav a na každém stanovišti plnily různé úkoly. Děti tak musely ukázat svou šikovnost, nebojácnost a zručnost. A aby to dospělým nebylo líto, byly připraveny úkoly i pro ně.
A koho cestou potkaly? No přece Ferdu Mravence s beruškami, nehodného Smolíčka s jeskyňkami, barevné motýlky, veselé čertice, Sněhurku s trpaslíky, celou vodnickou rodinu i s krásnou vílou, čarodějnice, Rumcajse s Mankou, sudičky, Shreka s Fionou a kocourem a Nastěnku s loupežníkem, čarodějnicí a dědečkem Hříbečkem.
Za splnění jednotlivých úkolů dostaly děti drobné odměny a na konci cesty u ježibaby balíček sladkostí. Úplný závěr byl pak na hřišti, kde si děti mohly zadovádět na skákacím hradě nebo si opéct spolu se svými rodiči párky.
Za to, že se tato akce vydařila, patří velké poděkování především všem účinkujícím, kteří se na svoji „roli“ každý rok svědomitě připravují, vymýšlejí nové disciplíny, vyrábějí kulisy a své stanoviště si také sponzorují.
Poděkování za pomoc při organizování této akce si zaslouží pan Martin Bortlík, Radek Slivka, Herbert Pavera, Martin Kramář, paní Lucie Čížová, Ingrid Nováková, Eliška Hříbková a Technické služby, ale také sponzoři: obec Bolatice, MUDr. David Onderka, firma Azpek, firma Alda Gastro, Malhvo, Zahradnictví Mazal, pan Daniel Wawrzinek, Petr Šafrán, Vlasta Polášek, manželé Chybíkovi, manželé Vítkovi, paní Jarka Schiedková a paní Hana Schimetzková.
Pořádání takovéto akce by se neobešlo také bez ochotných známých a rodičů, kteří nám zapůjčují rekvizity, pomáhají shánět kostýmy, upečou třeba perníčky apod.
Odměnou všem jsou pak „jen“ spokojené úsměvy dětí a poděkování rodičů za příjemně strávené odpoledne
O tom, že bolatická „Cesta za pohádkou“ je stále populárnější a získává si stále větší ohlas svědčí i to, že k nám přijíždějí děti se svými rodiči i z okolních vesnic.
A kdo se chce do světa pohádek podívat znovu, ten ať se těší na příští ročník, třeba tam potká úplně jiné pohádkové postavy.

Za MŠ Věra Návratová

                             

Výlet žabičkové třídy na Borovou

                             

 

Dinoden u kuřátek

Žabky v ZOO

                             

Kuřátka v ZOO

Berušky v ZOO

 

Besídka ke dni maminek u kuřátek

Klubíčko

                             

Sluníčkový den u kuřátek

Kuřátka u zvěrolékaře

Kuřátka v solné jeskyni

                             

Žabky v solné jeskyni

Velikonoční tvoření rodičů a dětí z žabičkové třídy

                             

Medvídci a Žabky u kůzlátek

Kouzelník v MŠ

Hry u žabiček

 

Sovičky: Pereme prádlo (čistota, hygiena)

Sovičky: Karneval v MŠ

Sovičky: Pereme prádlo (čistota, hygiena)

Sovičky: Úterý s předškoláky- lidské tělo

Sovičky: Zimní hrátky - výroba sněhuláka

Sovičky ... to jsme vyrostli

Pyžamový den u kuřátek

Jelikož už na kuřátkách nespíme v pyžamu, rozhodli jsme se dětmi uspořádat Pyžamový den. Děti byly nadšené a tak se už od rána scházely v nočních košilkách a pyžamech různých druhů i barev. Kdo by čekal, že jsme celý den jen prospali, se rozhodně spletl. Zahráli jsme si různé pohybové hry, zopakovali básničky a dokonce se z nás stali i kuchaři – připravili jsme si ke svačině ovocný salát. Na závěr jsme se ještě společně vyfotili.

Pohádkový týden u kuřátek

Víte, co mají kuřátkové děti nejraději? No přece pohádky. A proto jsme se rozhodli uspořádat Pohádkový den. Už od samého rána se na naší třídě scházely princezny a víly, přišel také kašpárek s pirátem a dokonce i želva Ninja. Společně jsme si zatancovali jako na královském bále, zahráli si na mašinku, naučili jsme se novou básničku o ospalém králi a vybarvili pohádkové omalovánky. Čas utíkal jako voda a tak nám i pohádkový den rychle utekl. Už ať nám paní učitelky vymyslí nějaký další :).

 

Námětová hra „Na lékaře“ u kuřátek

 

Lyžování u kuřátek

Říkáte si, že lyžovat bez kopce, sněhu, lyžáků a rukavic nejde? Jen se podívejte, jak nám to u kuřátek šlo! Nejprve jsme si vyrobili lyže, které si děti samy nazdobily podle své fantazie. Pak už se stačilo jen trošku posilnit svačinkou a vzhůru na kopec, tedy vlastně honem přilepit lyže na papučky, popadnout hůlky a hurá – jdeme lyžovat.

 

Maškarní ples pro děti

Maškarní ples je pro děti velká událost, na kterou se děti se svými rodiči připravují dlouho dopředu. Děti vymýšlí, za co by chtěli jít a maminky zase jak masku vyrobit, nebo kde ji sehnat, aby byly děti spokojené. I když se vždy objeví něco nového, co tento rok „letí“, jsou masky, které „nestárnou“. Proto i letos sálem vířily, princezny, berušky, zvířátka, čarodějnice, šmoulové či kovbojové. U vstupu tentokrát děti i dospělé přivítaly dvě Šmoulinky. Pestrým programem nás již tradičně provázel klaun Hopsalín, který děti přivítal coby kuchař a hned ples zahájil průvodem masek. Pak už se střídaly hry, soutěže a tancování, do kterého byli vtaženi také rodiče. Pro ty, kteří měli žízeň, nebo chuť na něco dobrého bylo přichystáno občerstvení a nechyběl ani prodej cukrové vaty a balónků. Co by to byl za ples, kdyby na něm chyběla tombola. Letos jsme díky vstřícnosti sponzorů a rodičů, kteří přispěli finančními, nebo věcnými dárky, mohli přichystat více jak 150 cen. Sladkou tečkou losování se již tradičně stal krásný dort. Odpoledne uteklo jako voda a kdo chtěl, mohl se ještě na závěr s klaunem vyfotit. Doufáme, že děti i dospělí strávili příjemné odpoledne a maminky načerpaly inspiraci pro příští rok.

Za MŠ Věra Návratová

                             

 

Vánoční besídka u kuřátek

                             

 

Vánoce u soviček

                             

 

Vánoce u kuřátek

                             

 

Uspávání broučků na Borové

 

Pečení perníčků u kuřátek

                             

 

Mikuláš u soviček

 

Mikuláš u kuřátek

 

Lyžování u žabiček

 

Čertovské rejdění u kuřátek

                             

 

Adventní dílna u soviček

                             

 

Vánoční den ve školce

U berušek:

U koťátek:

U kuřátek:

U medvídků:

U žabiček:

 

Vánoční pečení rodičů a dětí u berušek

 

Vánoční tvoření rodičů a dětí u žabiček

 

Vánoční besídka u koťátek

                             

 

Mikuláš s andělem a čertem v MŠ

U berušek:

U koťátek:

U kuřátek:

U medvídků:

U žabiček:

 

Čertovský den u žabiček

                             

 

Tanec princezen z beruškové třídy

                             

 

Strašidelná překvapení

Strašidelná překvapení – tak se jmenovalo téma, ve kterém jsme si v beruškové třídě povídali, hráli a tvořili různá strašidélka. Na fotkách je hra ve skupinkách „ Na omotané strašidlo“.

                             

 

Radostné rodinné tvoření

Radostné rodinné tvoření rodičů a jejich dětí z beruškové třídy – podzimní strašidýlka z přírodnin

                             

 

Skřítci Podzimníčci

Skřítci Podzimníčci – do společného tvoření se zapojili rodiče a děti z žabičkové třídy. Fantazii a výběru materiálu se meze nekladly a tak na výstavce postupně přibývali Podzimníčci vyrobeni ze šišek, jablek, proutí, dřeva, kůry, zeleniny, listí apod. Do společného vyrábění se zapojily skoro všechny děti se svými rodiči, nebo prarodiči a bylo vidět, že jim zhotovení skřítků dalo hodně práce. Výstavka Podzimníčků byla opravdu nádherná, proto všem kteří se zapojili děkujeme.

 

                             

 

Podzim pro předškoláky

Podzim pro předškoláky – tak se jmenoval program ekologické výchovy se kterým k nám přijeli pracovnice z občanského sdružení Vita.

                             

 

Pes přítel člověka

Ivanka, Bereta a cannesterapie…..že nevíte o čem mluvím? Ivanka a Bereta jsou jména pejsků, se kterými za námi přišla p. Šárka Blokeschová. Měla pro děti připravenou přednášku na téma „Pes přítel člověka“. Děti se dozvěděly, co všechno pejsek potřebuje, co péče o něj obnáší, jak se chovat k pejskovi vlastnímu i cizímu a mnoho dalších zajímavých věcí. Děti si mohly pejsky pohladit, pomazlit se s nimi, dokonce je i nakrmit. Na závěr nám p. Blokeschová ukázala, jak jsou obě psí slečny vycvičené, že umějí poslouchat i nosit různé hračky a předměty. Děti si z přednášky odnesly plno dojmů a zajímavých poznatků. Největší úspěch ale mělo, že ve školce byli živí psi. Děkujeme tímto paní Blokeschové za poučné a příjemně strávené dopoledne.

                             

 

Námětová hra Na lékaře

 

Kulturní vystoupení

Kulturní vystoupení dětí Beruškové třídy pro seniory – jubilanty 70, 75 let, zlaté a diamantové svatby.

 

Jablíčkový den u kuřátek

Už na začátku týdne děti dostaly 2 úkoly – donést si do školky malé jablíčko a vypracovat DÚ. A pročpak to všechno? Na kuřátkové třídě se totiž konal Jablíčkový den! Nejprve jsme si o jablíčkách povídali (jakou mají barvu, tvar, jak chutnají, proč jsou pro nás významné), poté jsme si s nimi zacvičili. A jak takové cvičení s jablíčkem vypadá? Zkoušeli jsme se projít s jablíčkem na dlani, podávali jsme jej kamarádům nebo si s ním kutáleli. Vymalovali jsme si náramky, které nám paní učitelka vyrobila a „zavařili“ jablíčkový kompot (otiskování rozpůlených jablíček). Nakonec jsme jablíčkovým brčkem ochutnali jablíčkový džus i jablíčka.

                             

 

Halloween u kuřátek

Strašidla, čarodějnice, čerti, kouzelníci i čarodějové…ti všichni se už od rána scházeli na naší kuřátkové třídě. Přivítala je třída zahalená do tmy, světla svíček a strašidelná výzdoba. Nikdo totiž nechtěl přijít o Halloween aneb Den strašidel. Po sladké čarodějné svačince jsme si pomalovali obličeje a vydali se na cestu. Kam? No přece na koledovanou po třídách. Nejprve jsme se zastavili u žabiček, kde jsme čarovali, kouzlili a vykoledovali jsme si sladkou odměnu. U koťátek nás usměvavé paní učitelky obdarovaly lízátky a u medvídků jsme za přednesenou koledu dostali papírová strašidýlka. Nakonec na nás čekaly pracovité berušky s dýňovými náramky. Ve třídě jsme si náramky ozdobili a s vybarvenými strašidýlky zahráli divadlo. Kouzelný a strašidelný den nám rychle utekl a tak nám nezbývá, než se těšit na další „zajímavý“ den….

                             

 

Deštníkový den u kuřátek

Prší, prší jen se leje…….tak v takovém případě většinou sáhneme po pláštěnce či deštníku. Že se ale dá deštník využít i jinak, se děti mohly přesvědčit v polovině listopadu. Nejprve si děti vyrobily deštník papírový, který si ozdobily bramborovými tiskátky podle své fantazie. A pak už došlo na ten opravdový, se kterým jsme si zacvičili (samostatně i ve dvojicích), zahráli hry a zopakovali básničku o dešti. Myslím, že se děti dobře bavily a deštníkový den si opravdu užily!

                             

 

Cvičení rodičů a dětí

Cvičení rodičů a dětí – začalo od října opět probíhat v tělocvičně ZŠ. Každá hodina je jinak motivovaná, má jiné téma a jiné zaměření. Děti a rodiče se seznamují s různým náčiním a nářadím a jejich možností využití. Na fotkách je cvičení s barevnými deskami, zaměřené na dechové cvičení. V prosinci nás čeká „Mikulášské cvičení“ a „Vánoční posezení ve školce“.

                             

 

Podzimníčci v kuřátkové třídě

Podzim je krásným ročním obdobím, které nám nabízí mnoho přírodních materiálů. A jelikož by byla velká škoda toho nevyužít, vyhlásili jsme na kuřátkové třídě přehlídku Podzimníčků. Zapojila se spousta dětí, které společně se svými rodiči, sourozenci i prarodiči vyráběly svého Podzimníčka. Byli jsme velice mile překvapeni, co všechno se dá z šišek, kukuřic, mechu, listí, žaludů i kamínků vytvořit. Všechny výrobky jsme vystavili v šatně, a že se nám Podzimníčci povedli napovídá i to, že se na ně chodí dívat rodiče a děti z jiných tříd.

Děkujeme všem rodičům a dětem, kteří se do přehlídky Podzimníčků zapojili. Jste moc šikovní!

 

Malování na asfalt

V úterý 21. září patřila asfaltová plocha v areálu mateřské školy všem malým i větším „malířům“. V rámci Týdne evropské mobility se tady konalo už po osmé „Malování na asfalt“, které je spojené s koloběžkovými závody a závody na in – line bruslích. Většina za 140 dětí, které se pustily do malování se nechala inspirovat krásným počasím a na asfaltu se postupně začaly objevovat převážně sluníčka, domečky, ale i princezny, berušky, nebo auta. Některým dětem stačilo k dokončení díla pár vteřin, jiné si na svém obrázku daly záležet a využily prostor i barvičky, které měly připravené. Za nakreslený obrázek čekala na děti odměna a diplom. Na druhou část odpoledne se děti „vyzbrojily“ koloběžkami, odrážely, in – line bruslemi, ale hlavně přilbami a chrániči a vyzkoušeli si svou rychlost a šikovnost v závodech dvojic. Nejdříve se do závodění pustily nejmladší děti, motivovány a povzbuzovány svými rodiči. Po nich nastoupily děti starší, které závody braly opravdu vážně. I když se objevily drobné pády a nějaké slzičky, z případné prohry, do cíle dojeli všichni a zasloužili si sladkou odměnu. Dospělí pak soutěživé odpoledne mohli zakončit posezením u kávy, děti hrou na zahradě mateřské školy.

                             

 

Hry s míčky u žabiček

 

Drakiáda

Začátek října proběhl ve znamení draků. Jako každý rok, tak i letos jsme se sešli na kopci „Fusáku“, abychom společně pouštěli své dráčky, netopýry, letadla, motýlky apod. Počasí bylo ideální – vítr nám foukal a na všechny přítomné děti, rodiče, prarodiče i tetičky se koukalo sluníčko. Všichni jsme se skvěle bavili a odpoledne si pořádně užili! Dráčci se nad Bolaticemi krásně vznášeli a tak si diplom a sladkou odměnu nakonec všichni zasloužili. Děkujeme všem, kteří na letošní Drakiádu zavítali, účast byla opravdu hojná, a samozřejmě také rodině Fusových, kteří nám jako každý rok „propůjčili“ svůj kopec. ……a za rok zase Na viděnou!

                             

 

Den s ježkem Bodlinkou

Na konci září se za námi na kuřátkovou třídu přišel podívat ježek Bodlinka. Abychom jej přivítali jak se patří, pověděli jsme mu básničku o ježkovi v lese. Společně s paní učitelkou jsme pak Bodlinkovi vyprávěli o naší třídě i tom, co o ježcích víme. A to, co jsme nevěděli nám ježek Bodlinka rád pověděl. Aby to děti neměly tak jednoduché, přinesl jim Bodlinka úkol. Dostaly omalovánku s ježkem, kterého musely vybarvit, nakreslit mu „domeček“ a dvě jablíčka. Jak se s tímto úkolem děti vypořádaly jste si mohli prohlédnout na nástěnkách v šatně. Nakonec jsme ještě Bodlinkovi ukázali, že pohybové hry a cvičení máme nejradši. Dopoledne bylo skoro pryč a tak nám nezbývalo, než se s Bodlinkou naposledy vyfotit a rozloučit.

                             

 

Pohádkový les

Vydat se do světa pohádek a vidět „opravdickou“ princeznu, ježibabu, loupežníka, nebo třeba čerta či vodníka je přáním většiny dětí. Bolatickým dětem se toto přání splnilo 4.září, kdy se konala tradiční akce „Cesta za pohádkou“. Většinou tuto akci připravujeme v červnu, ale letos jsme ji pro nepříznivé počasí přeložili na září. Bohužel ani tentokrát nám počasí nepřálo. Od 14.00 hodin, kdy se většina účinkujících chystala na svých stanovištích, začalo sice mírně, ale vytrvale pršet. I když počasí některé děti a rodiče odradilo, přesto se na startu objevilo skoro 160 dětí „vyzbrojených“ pláštěnkami a gumáky. A na co se děti letos mohly těšit? Na nové pohádky a úkoly, táborák, skákací hrad, balónky a spoustu zábavy. Na startu všechny přivítaly dvě pilné včelky, které při rozdávání plánků vysvětlovaly novou trasu (pro nezpůsobilost terénu jsme ji museli změnit). První úkol na děti čekal u Šmoulů. Cesta pak pokračovala ke třem „zlým“ čarodějnicím a odtud to už byl jen kousek ke krásné Sněhurce a jejím sedmi kamarádům – trpaslíkům. Na svém tradičním stanovišti na děti i dospělé čekala vodnická rodina s vodní vílou. Od vodníků pokračovala cesta ke třem veselým čerticím. Kdo úspěšně prošel peklem, dostal se do pohádky 101 dalmatinů. Pak už na všechny čekal Smolíček Pacholíček s jeskyňkami a zelený Shrek s krásnou Fionou a kocourem. Poslední úkol musely nejen děti, ale i dospělí splnit v pohádce Mrazík. No a kdo úspěšně zvládl všechny nástrahy, které ho cestou potkaly, dostal se do hradu ke dvěma krásným princeznám a odměně, která tam na všechny děti čekala. Věříme, že si děti i jejich rodiče pohádkové, i když trochu propršené, odpoledne užili, stejně jako účinkující. Vždyť komu se podaří proměnit se, třeba jen na jedno odpoledne, v princeznu, trpaslíka, vílu, ale i ježibabu, loupežníka či Shreka. Chtěla bych proto všem více než 40 účinkujícím poděkovat za stále nové nápady jak „svou“ pohádku vylepšit, za přípravu a čas kterou této akci věnují. Ať už je to výroba kostýmů, shánění rekvizit či „sponzorování“ odměn, které na svém stanovišti dětem rozdávají.

Poděkování za pomoc při organizaci si zaslouží pan Radek Slivka, Martin Bortlík, Patrik Pawlite a Richard Sněhota. ale také sponzoři: Obec Bolatice, Technické služby, Azpek Bolatice, Alda Gastro – pan René Pawlite a Marek Boček, pan Daniel Wawrzinek, Malhvo, Šárka a Marek Dominikovi, pan Vlasta Polášek, Masoma Klemens a Zahradnictví Mazal.

Odměnou všem pak je „jen“ radost dětí a pochvala rodičů za příjemně strávené odpoledne. A kdo neví jak to v pohádce vypadá? Může se s námi na Cestu plnou pohádek vydat třeba příští rok.